Content
 
کد فعال سازی

دريافت کد فعال سازي 


جدیدترین نرم افزار گروه
Giga Software Group

نظرسنجی
آیا با انتشار جایگاه 4 به صورت آبونمانی موافقید؟

کاربر نسخه 3 هستم موافقم
کاربر نسخه 3 هستم مخالفم
کاربر نیستم موافقم
کاربر نیستم مخالفمنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 58
نظرات : 0

 
کوکی چیست؟
کوکی ها
  کوکی چیست؟

کوکی فایلی است که یک سایت با ارسال پیغامی به مرورگر شما دستور ساخت آنرا صادر می کند. هدف اصلی از استفاده کوکی ها شناسایی کاربران است.با استفاده از کوکی ها سایتها می توانند سوابق فعالیت کاربران خود را بدست آورند و بدین وسیله خدمات بهتر و مطابق سلیقه آن کاربر ارائه دهند.

به عنوان مثال شما در سایت یاهو اکانت دارید و بعد از چند روز مجدد ، وارد سایت یاهو می شوید و تصمیم ورود به اکانت خود را دارید . مشاهده می کنید که بدون آنکه شما آدرس ایمیل را وارد کرده باشید آدرس ایمیل شما در کادر مربوطه وجود دارد و یا حتی چنانچه اجازه ذخیره رمز عبور را به مرورگر خود داده باشید رمز عبور شما نیز موجود می باشد. مشاهده می کنید که این امر چقدر می تواند مفید و در عین حال خطر ناک باشد.

البته نگه داری فعالیت کاربران فقط محدود به ذخیره سازی کوکی ها روی کامپیوتر کاربران نمی باشد ، بلکه بسیاری از سایتهای بزرگ فعالیت کاربران را جهت برنامه ریزی برای ارائه خدمات بهتر ذخیره می کنند. به عنوان مثال در سایت گوگل وقتی شما یک کلمه که از نظر معنایی به دو موضوع جداگانه اشاره می کند را جستجو نمایید سایتهایی که برای شما لیست خواهند شد ،مربوط به آن معنایی می شود که کاربرد بیشتری دارد.

البته سایت گوگل جستجوهای شما را روی کامپیوتر خود شما از طریق کوکی ها ذخیره می کند . به عنوان مثال چنانچه شما یک وبمستر باشد بخواهید رتبه سایت خود را در گوگل بالا ببرید چنانچه عباراتی را که سایت شما در نتیجه جستجوی آن قرار میگید را چندین بار جستجو کنید و سایت را باز کنید مشاهده خواهید نمود  که سایت شما باا رنگ متفاوت و در رتبه بالاتری قرار گرفته است و لی چنانچه کوکی های مرور گر خود را حذف نمایید سایت شما در رتبه واقعی خود قرار خواهد گرفت.

مشکلات کوکی ها

استفاده از کامپیوتر مشترک:

وقتی چندین نفر از یک کامپیوتر به صورت مشترک استفاده نمایند استفاده از این روش شناسایی کاربر می تواند مشکلاتی به همرا داشته باشد . به عنوان مثال در یک کافی نت چنانچه کوکی های مرورگر بعد از استفاده هر کاربر حذف نشود کاربر بعدی به عنوان کاربر جدید برای سایتهایی که کاربر قبلی از آنها دیدن کرده ، شناخته نخواهد شد . حال فرض کنید کاربر قبلی وارد اکانت یاهو خود شده و فراموش کرده از آن خارج شود و یا اینکه از یک فروشگاه اینترنتی خرید ناموفق داشته و سبد خرید خود را خالی نکرده و کاربر جدید یا کاربران بعدی قصد خرید از همان فروشگاه را داشته باشند.

 استفاده از چند کامپیوتر:

عکس مشکل فوق نیز برای کوکی ها وجود دارد یعنی وقتی شما مجبورید کارهای روزمره را از چندین کامپیوتر جداگانه انجام دهید اطلات شما به صورت پراکنده ذخیره خواهد شد و این نیز می تواند مشکل ساز باشد.

حذف کوکی ها:

البته حذف کوکی ها نیز می تواند مشکل ساز باشد . برخی از سایتها با حذف یا بلوکه کردن کوکی ها درست کار نمی کنند .

همین طور پاک کردن کوکی ها می تواند مشکات جدی تری به دنبال داشته باشد . به عنوان مثال فردی با استفاده از اطلاعات کوکی ها وارد ایمیل خود می شود و این اطلاعات را فراموش کند حال اگر کوکی ها را حذف نماید حتما برای دسترسی به ایمیل خود با مشکل مواجه خواهد شد.

 

کلمات کليدي : کوکی چیست - کاربرد کوکی - کوکی ها - کش مرورگر

© کپی رایت توسط : گروه نرم افزاری گيگا (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 13 دي ماه ، 1391 (4617 مشاهده)

[ بازگشت ]
Giga Software Group